Opis rasy: koty tajskie
HISTORIA:

W latach 50-tych ubiegłego stulecia w hodowlach kotów syjamskich dominował typ kota o okr‘głej głowie, zgrabnym, muskularnym i zdecydowanie mocnym ciele. Hodowcy kotów syjamskich pragnęli uzyskać coraz smuklejsze koty, wyraĽnie zmieniał się również kształt oczu i głowy.

W rezultacie tych działań uzyskano chude, nienaturalnie wygl‘daj‘ce koty z nadpobudliwym usposobieniem, często hała¶liwe i agresywne. Pomimo tego klasyczny typ syjama praktycznie znikn‘ł z hodowli. Nie wszyscy amerykańscy hodowcy akceptowali nowoczesny typ kota syjamskiego. Ostatnie klasyczne syjamy (bardzo już niestety nieliczne) krzyżowane były z europejskimi kotami krótkowłosymi oraz z kotami tonkijskimi.

Nowo powstała rasa, dla wyrażnego odróżnienia jej od nowoczesnego kota syjamskiego nazwana została kotem tajskim. Wzorzec rasy ustalono w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku. Obowi‘zuje on również w Europie zatwierdzony przez ¶wiatowy zwi‘zek WCF.


WZORZEC RASY:

Głowa: okr‘ła, kształtem przypominaj‘ca jabłko; profil nosa poczynaj‘c od czoła tworzy linię wypukł‘.
Czoło: wydatne.
Nos: mocny.
Poduszeczki w‘sów: wydatne.
Broda: mocna, zaokr‘glona.
Uszy: ¶redniej wielko¶ci, ostro zakończone, osadzone lekko z boku głowy i lekko skierowane do ¶rodka.
Oczy: ¶redniej wielko¶ci, górna powieka ma kształt migdałowaty - natomiast dolna jest okr‘gła; rozstaw oczu szeroki; kolor: możliwie jak najintensywniej niebieski.
Szyja: krótka, mocna i muskularna.
Ciało: duże i mocne, dobrze rozwinięta klatka piersiowa; linia grzbietu ku tyłowi lekko się wznosi;
Łapy: okr‘głe.
Ogon: ¶redniej długo¶ci, ostro zakończony, raczej gruby u nasady.
Futro: mocne o niewielkiej ilo¶ci podszerstka; mimo że jest miłe w dotyku, nie może być tak delikatne i rzadkie, jak futro nowoczesnego syjama.
Kolor sier¶ci: odmiany barwne i wzorzec znaczeń point jak u nowoczesnego syjama.
Charakter: kot zrównoważony, miły i delikatny dla wła¶ciciela, nieagresywny w stosunku do zwierz‘t; kot tajski jest sprawc‘ zaskakuj‘co niewielu domowych zniszczeń.

 

 

Projektowanie Stron Internetowych Vanti
Codeine*PL 2008 © Wszelkie prawa zastrze_one